>Melodi Festival deltävling 4 Malmö

>

Så har jag hört alla bidragen från Malmö,och jag tror detta var den omgång som hade dom starkaste melodierna,Mitt val är som följer

Sarah blir min 1:a

Star Pilots sätter jag som 2:a

Anna och Maria blir min 3:a 

  Min 3:a sket sig .


                                                                                                       

>Gamla Favoriter–Sju Ensamma Kvällar.

>

Här kommer det ytterligare en låt som min bror har spelat in,hemma i källaren.Han har spelat in ett gäng låtar,som han kallar Gamla Favoriter.Denna gången bjuder han på Sju Ensamma Kvällar.(Seven lonley days,komponerad av Earl&Alden Shuman).Bilderna är ett antal svart vita foton från mitten och slutet av 1960 talet,,Var så goda.

http://jaycut.se/flash/preview.swf

>En av mina resor till Tyskland–Speyer

>

Speyer är en stad i södra Tyskland,ca 1 timmes bilfärd söderut från Frankfurt.Staden är mycket gammal, 2000 års jubileum firades 1990.

                   Domkyrkan i Speyer började byggas redan år 1030.

 Bilden visar entren in till Domen

Staden har även ett välkänt tekniskt museum,här kommer ett av de senaste attraktionerna till Speyer på floden Rhen.


>Det hjälper inte att vara brunett eller svarthårig heller.

>

Frågesport för blondiner

Hur länge varade 100-åriga kriget??

-116 år–99 år–100 år–150 år.

Blondinen använder sin rätt att hoppa över frågan.

I vilket land uppfanns Panama-Hatten??

-Brasilien–Chile–Panama–Equador-

Blondinen tar publiken till hjälp.

I vilken månad firar ryssarna Oktober-revolutionen??

-Januari–September–Oktober–November.

Blondinen ringer en vän.

Vad hette Kung George IV??

-Albert–George–Manuel–Jonas.

Blondinen söker svaret på internet.

Från vilket djur har Kanarieöarna fått sitt namn??

-Kanariefågeln–Kängurun–Råttan–Sälen.

Nu åkte blondinen ut ur tävlingen.

PS,,om du har flinat lite när du läst detta,,kolla på svaren här nedan.

v

v

Hundraåriga kriget höll på i 116 år

Panama-Hatten uppfanns i Equador

Oktober-revolutionen firas i November

Kung Georg IV hette Albert Kanarieöarna har fått sitt namn efter sälen.Canaria betyder på latin "Sälarnas Ö"

Alltså en liten undran,,hur många rätt fick du???


>En Godhjärtad Kvinna

>

Här kommer nu ytterligare en melodi som min bror har spelat in hemma i sin källare.                    Melodin är en svensk version av melodin "A Good Hearted Woman" som Waylon Jennings hade stor framgång med.                                                 Bilderna som ligger är lite blandade norrlandsbilder från södra Lappland,några från fallens dag vid Älvkarlefy fallen.                                             Avslutar gör en gokatt från Cypern,,Varså goda sjung med min bror.

http://jaycut.se/flash/preview.swf


>I går eftermiddag,en snabbis till Vreta.

>

I går på Em så gjorde jag en raketfärd ner till sonen i Vreta.Dom har tagit ner några träd på tomten,och han var i behov av en motorsåg.Min ena bror är ägare av en sådan,så den forslade jag ner med ilfart.

 

Lilla Moa hade fått vattkopporna,hon var ganska så prickig.

Eftersom jag med mitt taskiga minne inte kommer ihåg om jag haft dom,eller inte,så blev vistelsen mycket kortvarig.Om man får detta som vuxen utvecklas det ofta till Bältros.(ingen höjdare precis)

Loke han var med mamma på en shoppingtur.