>Ibland får jag idéer som skapar jobb.

>

Jag satt för några veckor sen hos min bror som oxå var uppe i sitt hus i Ormsjö..Han har en del fuktproblem i källaren eftersom det står oanvänt största delen av året.Jag hade läst om en Luftsolfångare som kanske skulle lösa detta problem.På nätet hittade jag till en sajt i Vilhelmina där ett gäng grabbar hade byggt sådana..

Gissa vad som sker nästan direkt brorsan kommer hem från lappland..jo han skaffar det material som behövs för detta intressanta projekt.

                  Här ser man lådan som utgör själva grunden för Luftsolfångaren.

Här är isoleringen på väg att monteras.

Det kom en och annan som undrade vad som var i görningen,,Forts,följer.


>Från Idé till färdig fångare.

>

Här jädrar i min lilla låda går det undan..ja inte min,,men min brors.

Här tvättas den svarta plåten,den som ska ge den varma luften,med solens hjälp.

Nästa steg är att lägga plåten på plats.mitt i så det blir ett utrymme på båda sidor.Observera de 5 små hålen i bakkant som är luftintag till solfångaren.

Nu har turen kommit till kanalplasten som utgör framsida på solfångaren.

Klart för testkörning,solcellen som ger ström till fläkten är uppställd och inkopplad.

Fläkten som ska blåsa in den varma luften i den fuktiga källaren,den snurrar och det kändes redan att den luft som kom var betydligt varmare än omgivande luft,,detta trots att solen kikade fram bara lite.