>Släktforskning-ett genombrott i somras.


>

Jag har under många år forskat i min släkt.På min fars sida har det varit någorlunda enkelt,där är jag nu nere på senare delen av 1600 talet..9 generationer bakåt

På mors sida däremot har det varit svåare att finna anorna,hennes mor dog tidigt och mamma växte upp som fosterbarn i en annan familj.

I somras däremot kom ett genombrott,med hjälp av en insatt kvinna i byn V Ormsjö med de rätta kontakterna,fick jag en hel del på mors sida. Där har jag nu 6 generationer, och jag forskar vidare.

Ni kan tro att glädjen är stor, att vid 90 år fyllda plötsligt få kusiner,mamma tror knappt att det är sant.

Synd bara att hennes far är och kommer att förbli okänd.


Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

Lämna en kommentar