Översvämning-2.


 Vägen avstängd under järnvägen.  Jag bor i de gula hus som syns i där bakom.För att ta mig hem härifrån måste jag köra ca 5 km.

  

 Bilderna är klickbara 

Vattennivån i bilden till vänster ligger ca 3 m högre än nivån under järnvägen som ligger endast 75 m vid sidan av.

Värre än i går kväll,nivån har säkert stigit med ca 35-40 cm under natten,,resande söderut har inga problem att nå perongen,men resande norrut,måste ta sig de 5 km för att komma till tåget..Resande söderifrån som ska kliva av i Skutskär skjutsas med taxi för att komma in till samhället..

———————————————————-

Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

7 reaktioner till “Översvämning-2.”

  1. Ja men tänk vad mycket merarbete våren ställer till med ibland.Men vissa ställen brukar vara känsliga och drabbas varje vår om det varit mycket snö.
    När far du till Cypern föresten?
    Kramen!

  2. Ja du här nere har vi det bra,så flytt hit!!!!! Vi har 14,4+ och det stiger hela tiden .Vi har det bra här nere i ”södern”.Men ni håller ju på att skaffa er swimingpool i Skutskär..Kram!

Lämna en kommentar