Det dyker upp en hel del info om gamla tider här i samhället,,när man vetgirigt gräver efter hur det var..
Denna bild tagen 1943 visar en strömmingsfångst utöver det vanliga,,fotografen har berättat att det var så mycket fisk i skötarna så dom fick kapa den,,så dom fick göra en tur ut igen för att bärga resten av fångsten..Fotografen drev fotohandel i byn under många år..Nu sen länge fotar han där uppe bland änglarna.
Dom fick 3 st båtar helt fulla med strömming och Det var från vänster Rune Holmkvist ,Patrik Holmgren och Rune Holmgren
Hjälp så mycket fisk. Kul med all historia du får.
Snällt av dej att låta mej tro…… Kramen!
H! Snack i backen!!!
Kolla din stavning….intiligenta
Intelligens (av latin intellego, att förstå, begripa, inse, avgöra), mental förmåga. Till intelligensen räknas vanligen förmågorna att resonera, planera, lösa problem, associera, tänka abstrakt, förstå idéer och språk, komplicerade orsakssammanhang samt förmågan till inlärning.Fisken har inte hjälpt!!!
Nattikram!
Oj så mycket fisk. Minns när vi, jag far o farbror var till Karlstad o fiska slom. Ja jag gick en sväng på stan ist, hade som det hette Koreaduffel på, två killar föijde efter mej o kallade mej Karlastrid. Då var jag 14 år. Kram
Nämen himlarns vad fisk 🙂
Änglarna kan behöva en duktig fotograf de åxå 😉
Kram kram
oj, det var en hel del fisk, ha en fin kväll nu
WoW! Vad fisk! Hadè
Jösses vad med fisk! Helt otroligt…
🙂
WOW, så mycket fisk. Har han skickat ner lite bilder uppifrån så man kan se hur där ser ut ? 😉
Herregud så mycket fisk..lyckad fångst kan man säga..
Kram och ha en fin dag♥
Vad kul att få sig lite historia till livs. Det var verkligen mycket fisk dom fick. Dom ryms ju knappt själva i den lilla båten 😉 Jag älskar surströmming men har inte kunnat äta det på några år för magen har krånglat. skall testa igen till hösten
Ha en fin dag
kram