Var en sväng till skogen..


Denna fina dag 21 sept,,drog till skogs fram mot lunch tid,,kollade efter kantareller,,men det var ganska glest med trattisar,mycket smått såg jag. Däremot såg jag en sak som gjorde mig lite förbaskad,,nedskräpning,rester av de tältläger som de Bulgariska bärplockarna nu lämnat,,ingen rolig syn.

Men väl hemkommen så rensade jag svampen som jag plockat,och nu ska det bli spännande.Jag har byggt en svamptork i form av en låda med nätförsedda ollor,en fläkt monterad i ena lådgaveln trycker in luften 143-176m³/timme,,så nu har jag ett antal spännande timmar framför mig,startade kl 16,,få se hur lång tid som krävs.

Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

8 reaktioner till “Var en sväng till skogen..”

  1. Verkligen en perfekt dag att dra till skogs och så mycket svamp du fick med dig hem 🙂
    Idag förstår jag att du i alla fall INTE är i skogen 😉
    Kram

  2. Vilken bra uppfinning, hoppas den funkar också… men vilket jäkla sätt med nedskräpningen, nog borde det väl kunna röjas upp
    Kramar**

Lämna en kommentar