I går eftermiddag när jag skulle köra Nisse Hellberg till Arlanda så fick jag en passagerare till,en pigg stockholmstjej..Ja sa att hoppas ni inte har så stor packning,för min bil är rätt liten..När vi kom till bilen utbrister tjejen,,”vilken läcker bil””vad är det för märke? ”en Nissan Juke sa jag”,,då sa hon ”Va söt den är,,den ser ut som en Groda”,,och faktiskt,lite rätt hade hon allt.
Men Hebbe!!! Den där är ju supersnygg!!! Var helt inne på att skaffa en sådan själv när jag bytte bil i somras, men den var lite för liten när man har barnvagn. Det blev en Qashqai istället. Trivs med den åxå och så har den automat (ett måste för mig, som jag inte hittade på Juken).
Bildrebusen går jag bet på. Får klura lite till 🙂
Ha en fin dag!
Kram
Häftigt, som våran lilla bil, den kallar vi våfflan 😉 Kram
Underbart bra passande namn. Min har det fantasilösa namnet Yaris och det är en hanbil. Ha en kul dag…
Tack för grattiset. Bilen var ett fynd i sig, nå ganska normalt pris egentligen, en T4F. Lite begagnad. 1500 mil. Du har ju själv en riktigt trevlig en.
Härligt Hebbe, så nu kör du omkring i en söt liten Groda…hihihi…Kramiz
Härligt och ha ett namn på bilen, undrar vad min bil skulle passa i för namn?
Kramar**
Trevligt att bli mer personlig med bilen liksom 🙂
Här nere såg jag en gång en bil som stod med alla dörrar, bagageluckan och motorhuven öppna. Sen stod det en präst och välsignade den och stänkte vigvatten i motorn. Du kanske också skulle ha ett riktigt dop till Grodan? 😀
Kul när bilarna får namn. Min heter Fabian. Kram