Dagens namn
Ulf
Populäritet idag: Oförändrad
Placering på namntoppen 2014: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 64408
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 11 April,
Mansnamnet Ulf är ett fornnordiskt namn, en egentligen gammaldags stavning av ordet ulv (=varg). Äldsta belägg för namnet i Sverige är runinskrift på 1000-talet, ex. på stenen i Källby Hallar, Västergötland. Ulf och Ragnar, de båda reste denna sten efter Fare, sin fader … kristen man. Han hade god tro på Gud.
Ulf är relativt vanligt bland män mellan 30 och 60 år, men används numera mest som andranamn.
Ulf är relativt vanligt bland män mellan 30 och 60 år, men används numera mest som andranamn.
Ylva
Populäritet idag: Oförändrad
Placering på namntoppen 2014: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 10343
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 11 April,
Kvinnonamnet Ylva är ett gammalt nordiskt namn, en feminin form av Ulf (eller Ulv) och betyder alltså ”varginna” eller ”varghona”. Birger Jarls mor, som hette Ingrid, och var gift med Magnus Minnesköld, har av okända skäl fått binamnet Ylva (möjligen pejorativ). Ingrid Ylva är den första kända kvinnan som kan kopplas till namnet. I Frans G. Bengtssons romaner om vikingahövdingen Röde Orm berättas det att denne gifte sig med en kvinna med namnet Ylva. Namnet är relativt jämnt fördelat mellan generationerna och ligger stadigt på en plats omkring 150 på topplistan.
Väder
| 05:00 – 06:00 | ![]() |
3° | 0 mm | Svag vind, 1.1 m/s från sydväst |
| 06:00 – 12:00 | ![]() |
2° | 0 mm | Svag vind, 1.1 m/s från sydväst |
| 12:00 – 18:00 | ![]() |
7° | 0 mm | Svag vind, 3.2 m/s från sydväst |
| 18:00 – 00:00 | ![]() |
10° | 0 mm | Svag vind, 3.9 m/s från sydväst |
| Solen går upp 05:48 i Älvkarleby | |
| Solen går ner 19:56 i Älvkarleby |
Idag är det 14 timmar och 8 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!




Ulf Lundell som alltid var bäst förr. Nu har jag väl så gott som gjort slut.
Ingen Ulf i släkten, men en Ylva. Hon bor i Mexico med sina föräldrar och syskon. Det är min lillebrors barnbarn. Skönt att FB finns för jag kan följa dem där.
Kram/Gilla
Godmorgon!H! Jag hoppas på en repris på gårdagens väder.. Morgonkram!