Dagens namn
Monika
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2014: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 20630
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 4 Maj,
olika betydelserMonika, Monica är ett kvinnonamn med okänt ursprung, det kan vara feniciskt, latinets monens- förmanande och grekiskans monachós – ensam är eventuella betydelser. Kyrkofadern Augustinus mamma hette Monica.Äldsta belägg i Sverige, år 1785. Det är numera ganska ovanligt att barn får namnet, men på 1950-talet hörde det till de vanligare.
Mona
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2014: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 22697
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 4 Maj,
Mona är ett kvinnonamn med flera ursprung. Namnet är en form av italienskans Madonna som kan översättas till ”min fru”. Namnet finns också i irländskan med betydelsen ”den ädla”, på georgiska betydes Mona slav eller slavinna och i arabiskan med betydelsen ”önskan”. Mona förekommer även i persiskan. På 1940-50-talet var Mona ett modenamn.
Väder i Agia Napa
| kl 9–12 | 17° | 0 mm | Flau vind, 2 m/s fra nord |
|
| kl 12–18 | 18° | 0 mm | Lett bris, 4 m/s fra øst-sørøst |
|
| kl 18–24 | 18° | 0 mm | Lett bris, 5 m/s fra sørvest |

Flau vind, 2 m/s fra nord
Lett bris, 4 m/s fra øst-sørøst
Lett bris, 5 m/s fra sørvest
God morgon Hebbe. Hoppas att du har lite bättre väder än vi. Himlen är grå och det har regnat i natt.
Sv: Det är ju som om du har en extra familj där nere på Cypern. Du känner dig ju hemma i alla fall efter så många gånger där.
Kram/Gilla
Här har vi molnigt idag, men det är redan över 20 grader. Kan nog bli en fin dag 🙂
Godmorgon. Tänker på låten….Hej Monica….Hej Monica nu hehe.
Sol hos mig.
Ha en jättefin än dag.
Kram.
Jag hade en bästa väninna som hette Monika men hon gick tragiskt bort i cancer när hon var 40 år gammal. Det var så tragiskt för hon fick barn sent så hon efterlämnade två små flickor och man. Saknar henne än och tänker på henner flera gånger i veckan. Vi hade så roligt ihop under skoltiden och även efterråt. Nu skall jag tänka extra mycket på henne i dag
Mona känner jag ingen som heter. Här har vi regn just nu och rätt kallt. Det var länge sen jag var i dina trakter, bodde där i 5 år
Ha nu en fin början på veckan
kram
Godmorgon H! 9,8 och mulet!! Sittning vid polen?? Ska du inte bada?? Eller blir du för våt?? Ha en bra dag Morgonkram!