Dagens fakta 29 Februari.

Dagens namn

Skottårsdagen.

Skottår är ett sätt att hålla årstiderna på plats i kalendern. Eftersom det tropiska året (årstidsåret) är cirka 365,24219 dagar långt går det inte att ständigt använda 365 dagar i kalendern.Inom loppet av 100 år skulle årstider, datum för solstånd och dagjämningar med mera då nämligen förskjutas mer än 24 dagar i kalendern. Genom att  vart fjärde år öka årets längd med en dag kan kalendern hållas någorlunda i fas med årstiderna. Extradagen kallas skottdagen och dess datum är den 29 februari (i Sverige sedan 2000, tidigare efter den 24 februari[2]). Ordet skott betyder ’något som skjutits in’.Inom europeisk äldre tradition påstås det ha varit tillåtet för kvinnor att fria till ungkarlar under hela skottåret. Det är en tradition som sägs gå att härleda till en legend från 400-talet från Irland om Patrick och Brigid av Kildare. Det har dock påvisats att det inte går att belägga sedvänjan längre tillbaka än till 1800-talet.Det fanns från medeltiden ända fram till 1800-talet en oskriven lag på Brittiska öarna som sade att den man som avvisade en friare under ett skottår var tvungen att ge henne en kyss samt ett silkeslinne eller ett par handskar. Enligt gammal tradition får giftaslystna kvinnor bara fria på skottdagen. Och då har damerna trumf på hand. Den man som tackar nej bör dra sig ur med hjälp av en dyrbar gåva.

2.29

Väder

07:00 – 12:00 Klart -11° 0 mm Svag vind, 1.3 m/s från sydväst
12:00 – 18:00 Växlande molnighet 0 mm Svag vind, 1.7 m/s från sydväst
18:00 – 00:00 Växlande molnighet -3° 0 mm Svag vind, 2.0 m/s från sydväst
Solen går upp 06:54 i Älvkarleby
Solen går ner 17:12 i Älvkarleby

Idag är det 10 timmar och 18 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 56 minuter.

Vad blev det för mat.

Jo det blev en jättegod fläskfilé i ugnen..Jag putsade en filé ordentligt,sen rörde jag ihop 2dl creme fraice,3dl matgrädde,1/2dl soya och en dryg tsk sambal oelek..Filén lade jag i en ugnsform med lock,,slog över den mumsiga såsen på med locket och in i ugnen 175* i ca 1:4o tim.Tidigare har jag alltid haft ris som tillbehör,men nu hade jag några små lådor med ugnsrostade rotsaker,,så dom blev det,lite tomat och sallad fick oxå plats,smakade alldeles förträffligt..2.28.jpg

Dagens fakta28 Februari.

Dagens namn

Maria

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: 80
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 444714
Antal män med namnet i Sverige: 679
Namnsdag: 28 Februari,
Maria är ett kvinnonamn, och en grekisk eller latinsk form av det ursprungliga arameiska namnet Mariam, (hebreiska Mirjam, arabiska Maryam). En finsk form av namnet är Marja, och likaså smekformerna Maj (namn) Maj och Maja. Den engelska formen av namnet är Mary (kvinnonamn) Mary, den franska är Marie.
Maria är mest känd från Bibeln då hon är Jesumoder. Den allra vanligaste betydelsen för Maria är ”rebellisk” och ”önskat barn”. Men namnet kommer troligast från ett egyptiskt namn som kom från ordet mry ”älskad” eller ordet mr ”kärlek”.
Fler betydelser kan vara ”uppror”, ”rebellisk”, ”trotsig”, ”efterlängtat barn”, ”havets stjärna”, ”en pe i havet”, ”den vackra”, ”älskad av Gud”, ”den perfekta”, ”den som älskar Gud”, ”den helade”, ”stark”, ”stor sorg”, ”den välnärda” (med betydelsen ”vacker”), ”älskarinna”, ”graciös”, ”den upphöjda”, ”den charmiga” och ”den som härskar”.
Betydelsen ”den trotsiga” kommer av att Moses syster Miriam ställde sig på Arons sida när bröderna bråkade och blev därför bestraffad med spetälska.
Det finns 444599 kvinnor som har förnamnet Maria. Av dessa har 81849 namnet Maria som tilltalsnamn/ förstanamn. Och det finns 619 män som har förnamnet Maria varav 7 har det som tilltalsnamn/ förstanamn.
2.28
Väder
06:00 – 12:00 Klart -6° 0 mm Svag vind, 2.6 m/s från sydväst
12:00 – 18:00 Clear sky 0 mm Svag vind, 2.4 m/s från nordväst
18:00 – 00:00 Klart -2° 0 mm Svag vind, 0.5 m/s från nordöst
Solen går upp 06:57 i Älvkarleby
Solen går ner 17:09 i Älvkarleby

Idag är det 10 timmar och 12 minuter sol i Älvkarleby.   (+ 4:31 tim)
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 51 minuter.

Dagens fakta 27 Februari.

Dagens namn

Lage

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 2106
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 1
Namnsdag: 27 Februari,
Mansnamnet Lage är ett gammalt danskt namn som syftar på lag i betydelsen sällskap eller följe. Betydelsen kan var lagkamrat e.dyl. Alternativt syftar namnet på lag i betydelsen lagstiftning, och namnet skulle då kunna betyda ungefär lagklok. Namnet är ovanligt i Sverige. 31 december 2007 fanns det totalt 2295 personer i Sverige med namnet,varav 723 med det som tilltalsnamn. År 2008 fick en pojken Lage som tilltalsnamn. Namnsdag: 27 februari.
2.27
Väder
06:00 – 12:00 Klart -11° 0 mm Svag vind, 1.7 m/s från nordväst
12:00 – 18:00 Klart -4° 0 mm Svag vind, 4.2 m/s från sydväst
18:00 – 00:00 Klart -3° 0 mm Svag vind, 2.9 m/s från sydväst
Solen går upp 06:57 i Älvkarleby
Solen går ner 17:09 i Älvkarleby

Idag är det 10 timmar och 12 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 28 minuter.

 

Det blev mat,det blev Fisk.

Premiär för en ny fisk,en fisk jag aldrig tidigare hört talas om,jag hade ju bestämt mig för att panera den,så det blev det.Kryddade med salt och rejält med citronpeppar. Dubbelpanerade ,mjöl,ägg,ströbröd,stekte sen i rikligt med smör,blev nog en par tre minuter på varje sida i medelvarm panna.Kokade lite potatis,,rörde ihop en sås av köpt remuladsås och en fiskdressing ungefär lika delar av varje..Lite ruckola och småtomater sen på tallriken..Smakade riktigt bra,påminde faktiskt lite om abborre..2.26

Planerar dagens mat..

Jag var in på Coop här i byn,,två saker behövde jag creme fraice och ingefära..I ett av kylskeppen låg det ett gäng fisk i 3:pack,Tilapiafilé hette den..Hade aldrig hört talas om den firren.Men bredvid mig stod en som provat,den smakade bra sa han..Oki,jag provar,köpte 2 förpackningar..Nu har jag en filé på upptining,som jag ska panera..Tilapia.jpg

Googlade på namnet,Tilapia är en grupp afrikanska fiskar av familjen ciklider som också är en betydande matfisk. Fiskgruppen odlas både som mat- och som akvariefisk framförallt i USA och Asien. I vilt tillstånd lever fiskgruppen i Afrika. Arterna inom gruppen omnämns ibland som ”tilapiiner”. Tilapia bedöms idag som världens tredje viktigaste odlade fisksläkte.Populariteten härrör från snabb tillväxt och mycket bra mat/vikt-förhållande. En detalj vid odlingen är att hanar premieras då deras tillväxtkurva är mycket brantare. Speciella avelslinjer har tagits fram som nästan uteslutande producerar manlig avkomma.

Dagens fakta 26 Februari.

Dagens namn

Torgny

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 5034
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 4
Namnsdag: 26 Februari,
Torgny eller Thorgny är ett fornnordiskt mansnamn, som betyder ”Tors gny” och som man möjligen gav söner med starka röstresurser. Ordet gny hade i fornnordiskan betydelsen ”starkt ljud”. En förklaring som givits är att namnet ska förstås som ”Tors åska”. Ordetledet ”gny” finns även i det gamla ordet ”vapengny” som närmast kan förklaras som ”kraftigt vapenskrammel”. Ett hot alltså.Namnet är just nu inte så vanligt.31 december 2005 fanns det totalt 5464 personer i Sverige med namnet,varav 2038 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 7 pojkar namnet, men ingen fick det som tilltalsnamn.Dansbandet Torgny Melins har även Torgny i sitt namn.Namnsdag: 26 februari

Torkel

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 920
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 1
Namnsdag: 26 Februari,
Mansnamnet T(h)orkel är ett gammalt nordiskt namn som är sammansatt av guden Tors namn och ordet kettil som betyder hjälm (eller möjligen kittel).Namnet är ovanligt. Endast några enstaka pojkar i varje årskul får det som tilltalsnamn.31 december 2008 fanns det totalt 952 personer i Sverige med namnet Torkel varav 436 med det som tilltalsnamn. År 2008 fick en pojke namnet Torkel som tilltalsnamn. Namnsdag: 26 februari, (1901-1992: 26 november).
2.26
Väder
06:00 Snow -3° 0.4 mm Svag vind, 0.5 m/s från nord
06:00 – 12:00 Molnigt -3° 0 mm Lugnt, 0.1 m/s från nord
12:00 – 18:00 Light snow -1° 0.9 mm Svag vind, 1.0 m/s från nord
18:00 – 00:00 Växlande molnighet -3° 0 mm Svag vind, 1.0 m/s från sydöst
Solen går upp 07:03 i Älvkarleby
Solen går ner 17:04 i Älvkarleby

Idag är det 10 timmar och 1 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 37 minuter.

Det blev mat även idag.

Jag fyllde en kycklingfilé med en soltorkad tomatkräm,olivkräm och timjan,lät den sen gå i stekpannan på medelvärme,,fräste lite champinjoner.På tallriken sen pommes,lite ugnsbakade rotsaker,romansallad och minitomater.Smakade riktigt bra..2.25.

Har även monterat ihop Skoskåpet jag köpte på Ikea förra veckan,DSC09137-horzMan skulle ha haft minst en arm till,men efter lite hårda uttryck gick det bra till slut,,den gamla skohyllan åkte väck,den var lite väl lång,köpte en ny idag,en lite nättare,blev bra..

Dagens fakta 25 Februari.

Dagens namn

Sigvard

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 12178
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 25 Februari,
Sigvard är ett mansnamn som använts sedan 1100-talet, men varianten Sigurd var länge vanligare. Det är bildat av ord som betyder seger och väktare. I och med att prins Sigvard Bernadotte föddes 1907 blev namnet populärt. Nuförtiden får dock få barn namnet. 31 december 2007 fanns det totalt 14876 personer i Sverige med namnet Sigvard varav 1593 med det som tilltalsnamn. År 2008 fick 11 pojkar Sigvard som tilltalsnamn. År 1996 tilldelades den 14:e årskullen på KTH Datateknik årkursnamnet Sigvard.Namnsdag: 25 februari.

Sivert

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 2874
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 25 Februari,
Sivert, Siwert, Siewert är ett mansnamn, en mindre vanlig variant av Sigvard, vilket gör att de delar namnsdag. Sivert har använts i Sverige sedan 1500-talet, men då med stavningen Sifuert.Namet är ovanligt bland de yngre. Nästa alla bärare är över 50 år. 31 december 2005 fanns det totalt 3538 personer i Sverige med namnet Sivert, Siwet eller Siewertvarav 1012 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 9 pojkar namnet, men ingen fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 25 februari, (1986-1992: 6 september).
2.25
Väder
07:00 – 12:00 Växlande molnighet -5° 0 mm Svag vind, 1.9 m/s från sydväst
12:00 – 18:00 Klart 0 mm Svag vind, 2.5 m/s från sydväst
18:00 – 00:00 Molnigt -1° 0 mm Svag vind, 3.3 m/s från sydväst
Solen går upp 07:06 i Älvkarleby
Solen går ner 17:01 i Älvkarleby

Idag är det 9 timmar och 55 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 43 minuter.

Dagens fakta 24 Februari.

Dagens namn

Mattias

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 48958
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 8
Namnsdag: 24 Februari,
Mathias (alternativt Mathias eller Matthias) är mansnamn med grekiska grekiskt ursprung, ?, som i sin tur är en grekisk form av de hebreiska namnen (Mattitjahu) eller (Mattitja), med betydelsen ”Guds gåva” Namnet är känt i Sverige sedan 1200-talet och finns också i en mer försvenskad version, Mats. Tidigare var Mathias ett ovanligt namn, men på 1970-talet 1970- och 1980-talet blev det ett modenamn och var i slutet av 1980-talet nästan ett av de 10 vanligaste pojknamnen.
Namnsdag: 24 februari (sedan 1600-talet)
Namnet är känt i Sverige sedan 1200-talet och finns också i en mer försvenskad version, Mats. Tidigare var Mattias ett ovanligt namn, men på 1970- och 1980-talet blev det ett modenamn och var i slutet av 1980-talet nästan ett av de 10 vanligaste pojknamnen. Det bytte därmed plats med Mats som innan haft samma popularitet, men som numera ligger runt 250:e plats. Det finns 47015 män som har förnamnet Mattias. Av dessa har 29554 namnet Mattias som tilltalsnamn/ förstanamn. Namnsdag: 24 februari (sedan 1600-talet).

Mats

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 64979
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 9
Namnsdag: 24 Februari,
Mats, Matts, är ett mansnamn som är en svensk kortform av den ursprungliga äldre namnformen Mattias vilken har grekiskt ursprung, som i sin tur härstammar från hebreiska namnen (Mattitjahu) eller (Mattitja), med betydelsen ”Guds gåva”. Formen Mats har förekommit i Sverige sedan slutet av 1400-talet.Mats var ett modenamn på 1950-talet 1950- och 1960-talet 1960-talen och var på sin popularitetstopp bland de 10 vanligaste namnen. Därefter började det konkureras ut av Mattias som i slutet av 1980-talet hade nått samma höjder som Mats tidigare haft. Mats var dock fortfarande Sveriges 35:e vanligaste mansnamn 2002, men bland nyfödda pojkar ligger det numera någonstans runt 250:e plats.31 december 2005 fanns det totalt 65498 personer i Sverige med namnet,varav 44599 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 272 pojkar namnet, varav 4 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 24 februari (sedan 1986).
2.24
Väder
05:00 – 06:00 Klart -4° 0 mm Svag vind, 2.9 m/s från väst
06:00 – 12:00 Klart -4° 0 mm Svag vind, 2.3 m/s från väst
12:00 – 18:00 Clear sky 0 mm Svag vind, 4.0 m/s från sydväst
18:00 – 00:00 Klart -1° 0 mm Svag vind, 3.2 m/s från sydväst
Solen går upp 07:09 i Älvkarleby
Solen går ner 16:58 i Älvkarleby

Idag är det 9 timmar och 49 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 41 minuter.

Dagens fakta 23 Februari.

Dagens namn

Torsten

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 15961
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 23 Februari,
Torsten är ett fornnordiskt mansnamn sammansatt av guden Tor och ordet sten. Namnet kan betyda antingen hårdför eller åskvigg. Torsten är ett av de namn som blev populära på 1800-talet då en av karaktärerna i Esaias Tegnérs Frithiofs saga bär namnet. De senaste decennierna har namnet mest förekommit som andranamn. År 2008 fanns det totalt 19 596 män i Sverige som hette Torsten/Thorsten, varav 6 125 bar det som tilltalsnamn. År 2008 fick 7 pojkar Torsten som tilltalsnamn. Namnsdag: 23 februari.

Torun

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 371
Antal män med namnet i Sverige: 18
Namnsdag: 23 Februari,
Torun är ett gammalt nordiskt kvinnonamn som förekommer på runstenar. Första delen av namnet syftar på Tor, en asagud enligt nordisk mytologi. Den andra delen består av namnelementet -unn vilket anses vara bildat av verbet ”unna” i betydelsen ”älska”. Torun betyder alltså ”Tors älskling”. Namnet är mycket ovanligt, och endast några enstaka flickor i varje årskull får namnet som tilltalsnamn. Namnsdag: 23 februari.
2.23
Väder
07:00 – 12:00 Molnigt -2° 0 mm Svag vind, 1.5 m/s från sydväst
12:00 – 18:00 Växlande molnighet 0 mm Svag vind, 2.3 m/s från nordväst
18:00 – 00:00 Klart -2° 0 mm Svag vind, 2.8 m/s från sydväst
Solen går upp 07:12 i Älvkarleby
Solen går ner 16:56 i Älvkarleby

Idag är det 9 timmar och 44 minuter sol i Älvkarleby.
Vi hoppas på sol förstås!
Solen går ner om 10 timmar och 32 minuter.

Gjorde slag i saken..

Nu har jag sett till så den där långhårige ”gamlingen med mittbena ”inte kommer att visa sig hemma hos mig på länge..klipp pageFöre midsommar kommer han inte att visa sig.Är jag ganska säker på..

                                                         Fixade lite käk när jag kom hem.Det blev rotsaker i ugn och 2 små benfria kotletter,med persiljesmör,romansallad och små tomater..Mätt blev jag.2.22