Dagens fakta 13 Juni.


Dagens namn

Aina

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 10785
Antal män med namnet i Sverige: 3
Namnsdag: 13 Juni,
Aina är ett kvinnonamn av finskt ursprung som betyder ”alltid”. Nära besläktat med namnet Aino, som har sitt ursprung i det finska nationaleposet Kalevala. Namnet är för närvarande vanligast som andranamn bland de yngre men hade en viss popularitet på 40- och 50-talet. Aina är nu vanligare i Sverige än i Finland.
Namnet Aina byggs av det japanska ordet ”Ai” som betyder kärlek. 31 december 2005 fanns det totalt 14158 personer i Sverige med namnet, varav 8288 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 57 flickor namnet, varav 9 fick det som tilltalsnamn. Aina är även slang för Polis på invandrarsvenskan.
Aina är dock inte enbart av finsk ursprung utan kan spåras även till gamla keltiska, japanska, spanska, afrikanska och hebreiska kulturer. I keltisk kultur stod ”aina” för glädje. På hebreiska betyder Aina ”skönhet” och även ”Gud är givmild” då det är kortformen av ”Jaina”.
På nigerianska står ”aina” oftast för ”svår födsel”. I Japan betyder det ungefär ”favoritgrönsak”, men det beror på val av skrivtecken

Aino

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 2001
Antal män med namnet i Sverige: 5
Namnsdag: 13 Juni,
Aino är ett kvinnonamn som har sitt ursprung i det finska nationaleposet Kalevala. Namnet är nära besläktat med det finska ordet ”ainoa” vilket betyder den enda. Namnsdag den 13 Juni. Namnet Aina är nära besläktat.
Namnet Aino förekommer även i Japan, troligen för att det finns en etnisk grupp i japan som kallas för Aino-folket(Ibland även Ainu-folket).
En av karaktärerna i den japanska tecknade serien ”Sailor moon” heter ”Minako Aino” även känd som Sailor Venus.
Det finns även ett japanskt berg och en tågstation uppkallad efter Aino.
Förekommer förutom i Sverige, Finland och Japan, även i Estland.
6.13
Väder i Sunnersta.
Måndag 13 juni
08.00 Klart 14° SV 1  (3) m/s
14.00 Växlande molnighet 20° SV 3  (6) m/s
20.00 Mulet 15° V 2  (5) m/s
Uppgång   Nedgång
Soluppgång kl. 03:28
5 minuter tidigare än förra veckan
  Solnedgång kl. 22:11
8 minuter senare än förra veckan
.
Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

4 reaktioner till “Dagens fakta 13 Juni.”

  1. Gomorron!
    Här var det 22 grader i morse, nu tittar solen fram och det sägs att det ska bli riktigt varmt idag ca 33 – 34 grader.
    Det ser ju ut som det blir fint väder där hemma också!
    Ha en bra dag!
    Kram!

Lämna en kommentar