Fredagsmat..

Jag hade ju några skivor kvar av köttet tidigare i veckan (rostas),dom fick det bli,köpte en sötpotatis tidigare idag,,tänkte att jag skulle ugnsbaka den,kollade på nätet om jag kunde finna lite tips,och det verkar som den kräver lite mer tid än vanlig potatis..Oki,jag skar ett antal snitt i den,lade den på saltbädd i en form,ringlade över lite smör.In i ugnen på ca 200* i 50 min,tog ut den och kollade med sticka,nä in igen i ytterligare 15 min..Värmde köttet,fräste ett par stora champinjoner,som fick dela tallriken med lite tomat…12-2

Måste säga att den potatisen var en hårding,skulle kanske haft 10 min till i ugnen,,men smakade bra gjorde det i alla fall.p1040100

Tomten i fönstret hade vänt sig,kanske han blev matsugen han å..p1040095

Sen blev han stående intill min lilla bordskamin,tydligen var han fryssen också.

Varför köpa från Kina.

Den frågan får jag ibland av min omgivning..Jag har kollat på en del olika varor,man måste kolla innan köp,för där saluförs en del skräp..Men det går även att handla exakt samma vara som finns att köpa här hemma..Jag ska här visa ett exempel,på en identisk vara..Det är ”Minneskort” som sitter i kameror,,fabrikatet är ”Transcend” storlek 16 Gb..Prisbilden ser ut som nedan.Det är 3 företag som alla lev,med postorder..minneskort

Som synes ganska stor skillnad,,Jag köpte 2 st kort från ShenZhen,vet ej om jag är vip-kund,men jag fick 15% rabatt,jag betalade  101,90:- för mina 2 minneskort.

Dagens fakta 2 December.

Dagens namn

Beata

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 3265
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 2 December,
Beata är ett kvinnonamn som kommer från latinet och betyder ”lycklig” eller ”den lyckliga”.
Namnet dök upp i Sverige redan på 1300-talet och var länge ett vanligt namn i adeln. Den franska formen Beate var vanlig på 1700-talet när Beata kom in i almanackan.Namnet var populärt i slutet av 1800-talet, och har de senaste åren åter haft en viss uppgång.
Den 31 december 2005 fanns det totalt 2700 personer i Sverige med namnet, varav 1118 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 63 flickor namnet, varav 24 fick det som tilltalsnamn.

Beatrice

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 9532
Antal män med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 2 December,
Beatrice är ett kvinnonamn med latinskt ursprung med betydelsen den lyckosamma och hon som kommer med ljuset. Namnet härstammar från latinets Beatrix, som betyder välsignad. Namnet kom snabbt på topplistorna i Sverige på 1980-talet men har sedan avtagit i popularitet. Den 31 december 2006 fanns 8 841 kvinnor med förnamnet Beatrice folkbokförda i Sverige. Av dessa hade 3 962 Beatrice som tilltalsnamn/förstanamn. År 2003 fick 120 flickor namnet, varav 45 fick det som tilltalsnamn/förstanamn. 2011 fick 9169 kvinnor namnet Beatrice. I år bär 9254 kvinnor och en man namnet.
12-2
Väder
Fredag 2 december
07.00 Mulet N 7  (15) m/s
13.00 Mulet N 6  (13) m/s
19.00 Klart -2° NV 5  (9) m/s
Uppgång   Nedgång
Soluppgång kl. 08:33
15 minuter senare än förra veckan
  Solnedgång kl. 14:45
10 minuter tidigare än förra veckan