Det blev aningen senare med maten idag,,men det blev kanongott.Jag hade ett par tunna skivor fläskkött som jag kryddade på med salt och svartpeppar,därefter lade jag på ett par skivor italiensk salami och en baconskiva,rullade ihop och band ett snöre runt för att hålla ihop rullarna,,fräste på i stekpanna,sedan in i ugnen 225* i ca 30 min,lite pommes blev det också,några små bitar palsternacka gick med pommesen..Tillbehör på tallriken isbergs och tomat samt lite av stekskyn.Rackarns så gott det blev..
Dag: 6 februari, 2017
Två Klipp idag..
Det första klippet stod jag för,,fick ett erbjudande från ”Rötter” som är en nätbokhandel för Släktforskare..Erbjudandet varpå två trycksaker till kraftigt reduserat pris..Jag slog till på direkten..
Nästa klipp fixade jag inte själv,,utan det fick goa Petra fixa,,och gissa om hon var på hugg,jo det vill jag lova,mina raka lockar föll till golvet i en hast..Men nöjd blev jag.
Dagens fakta 6 Februari.
Dagens namn
Dorotea
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2016: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 1745
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 6 Februari,
Kvinnonamnet Dorotea kommer från det grekiska mansnamnet Dorotheussom betyder ”Guds gåva”. Kortformer av namnet är Dora och Tea. Namnet var ganska populärt mot slutet av 1800-talet, men har sedan aldrig varit särskilt vanligt. Under 1990-talet fick endast ett tjugotal flickor namnet som tilltalsnamn. 31 december 2005 fanns det totalt 2 356 personer i Sverige med namnet,varav 160 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 36 flickor namnet, varav 7 fick det som tilltalsnamn.
Doris
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2016: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 8850
Antal män med namnet i Sverige: 3
Namnsdag: 6 Februari,
Kvinnonamnet Doris är ett grekiskt namn som betyder ”gåva” eller ”från havet”.Eventuellt kan det ha betydelsen också vara ”dorisk kvinna”.Havsguden Okeanos hade en dotter med namnet Doris.Doris började användas som namn i Sverige i början av 1800-talet.Namnet var populärt under första hälften av 1900-talet men har sedanavtagit i popularitet.På 1960-talet kom namnet Doris, att bli ett smeknamn för raggarbrudar, så som Sune kom att vara för raggare.31 december 2005 fanns det totalt 10 148 personer i Sverige med namnet,varav 6 118 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 30 flickor namnet, varav 4 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 6 februari, (1993-2000: 7 mars).

Väder
| Måndag 6 februari | ||||
|---|---|---|---|---|
| 07.00 | -3° | O 3 (5) m/s | ||
| 13.00 | -2° | O 4 (8) m/s | ||
| 19.00 | -5° | O 3 (6) m/s | ||
| Soluppgång kl. 07:54 17 minuter tidigare än förra veckan |
Solnedgång kl. 16:14 19 minuter senare än förra veckan |