Tjänstefel att inte prova..


En talande rubrik,,men vad handlar det om..Jo ni minns kanske från tidigare inlägg,med ingredienser,,det blev en rätt av det…En höjdare,därav rubriken…2-22

cigarraMin tallrik såg ut som så här,lite grönt,lite potatis,lite kött,lite sås med svamp och lite paradisäppelgelé.Blev en Portugis till.

Enligt min syster kallas rätten för Falsk Fläskfilé.Hittade en del recept på nätet.Hur gjorde jag då,,,jo 500 gr fläskfärs,2 msk aromat och en påse knorr dressingmix..Arbetade ihop i en bunke,formade sen färsen till en rulle ungefär som en fläskfilé,plastade in rullen sen i frysen ca 2,5-3 timmar..Tog ut den halvfrusen skar skivor ca 1,5 cm som jag smörstekte på båda sidor..Lade sedan bitarna i en eldfast form.I stekpannan slog jag ner grädden 2dl matgrädde,2 dl creme fraice,2 msk soya,1 msk oxfond som fick koka ihop under omröring.Hade även skivade champinjoner på gång i en annan panna,smörstekte med lite salt och vitpeppar..Lade svampen på köttet i formen och slog över såsen..In i ugnen 200* i ca 20 min..Potatisen puttrade på spisen..Nu kan vi snacka om Gott..Godaste på länge.. Lilla syster Yster´s tallrik som inspirerade mig såg ut som så,nedan.bibbis-mat

Utanför fönstret var det fortfarande vinter.22-21

Vi kör en låt också när vi liksom är på G.

Klicka här

Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

4 reaktioner till “Tjänstefel att inte prova..”

Lämna en kommentar