Årets långfredag bjöd på två superupplevelser..Först att familjen hjälptes åt med renoveringen av ett av rummen,nytt tak på plats,bra jobbat,men platsar inte på de två som jag nyss nämnde..
Nr 1 var maten sonen bjöd på.Lammstek med rostade rotsaker,rönnbärsgelé och en ljuvlig sås till,jag frågade hur han gjort den,,men där var så mycket i den så mitt minne räckte inte till..
En röd Italienare gjorde lammet sällskap..Den andra nr 2 upplevelsen var att Brynäs är i final.Senast var 2012,bra jobbat hela laget..
Dag: 14 april, 2017
Hände det något Påsken 2016..
2016 var det påsk tidigare än i år,långfredagen var den 25 Mars…Påskhelgen är ju inte bara påskkärringar och godis…Nä lite jobb kan man unna sig oxå..Som tex,att se till så Moas rum blir som hon vill ha det..
Så först åkte det gamla laminatgolvet ut Moa Hjälpte till..
Nästa steg blev,ett nytt tak spikades upp,det gamla fick vara kvar under.
Lite studslek skulle det oxå hinnas med.
Nästa steg blev att grundmåla väggarna,Moa verkar vara ett målarprofs..
Sedan blev det påskmiddag,,Lammstek med potatisgratäng,en god sås som skulle varit en maderiasås,men något Maderiavin fanns ej,så det blev en vetintevadsås,men en god rackare.I glaset hade vi en Italienare..Raccolto Nero d’Avola Cabernet Sauvignon..Säger bara Tack Joakim det gjorde du bra.
Långfredag,arbetsbefriad,Nä.
Påsk i Sunnersta,,Långfredag,projekt på gång,passar kanske bra denna långa dag…Renovering av rum..Jag behöver bara rycka in när det fattas en eller två armar/händer.Kan behövas en extra arm när takskivorna sk sättas upp.
Barnen växlar mellan sina datorer och studsmattan..Vädret ute är inte så värst inbjudande,gråtrist och +1,7*
Blev lite experiment också,som här där dom studerade hur vatten strömmar från en flaska till en annan,,man skapade en virvelrörelse,,liknade en tromb sa Loke.
Dagens fakta 14 April.
Dagens namn
Tiburtius

| Fredag 14 april | ||||
|---|---|---|---|---|
| 08.00 | -1° | NO 3 (7) m/s | ||
| 14.00 | 3° | NO 4 (9) m/s | ||
| 20.00 | -1° | NO 3 (8) m/s | ||
| Soluppgång kl. 05:36 21 minuter tidigare än förra veckan |
Solnedgång kl. 20:04 17 minuter senare än förra veckan |



