Dagens namn
Irene
Populäritet idag: Oförändrad
Placering på namntoppen 2022: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 41950
Antal män med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 5 April
Betydelse Irene
Irene är ett kvinnonamn med grekiskt ursprung Irini med betydelsen ”fred”. Namnet var ett modenamn mellan 1920 och 1950. Den 31 december 2005 fanns det totalt 50 591 personer i Sverige med namnet, varav 10 607 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 98 flickor namnet, varav 1 fick det som tilltalsnamn.
Irja
Populäritet idag: Oförändrad
Placering på namntoppen 2022: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 1357
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 5 April
Betydelse Irja
Kvinnonamnet Irja är en rysk form av Irene eller ett finskt namnmed betydelsen ”fred”. Namnet är ovanligt, både som första och andra namn. 31 december 2005 fanns det totalt 1 601 personer i Sverige med namnet Irja varav 1 155 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 7 flickor namnet, varav 4 fick det som tilltalsnamn.
Kalender med temadagar 2024<>5 April
Capsens dag *
LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR
-1° C Vind 4 m/s Mulet och något snö Känns som -6° Lufttryck 1009 hPa Fuktighet 100 % Sikt 1400 m Soluppgång 06:00 Solnedgång 19:46 Dagens längd 13 h 46 min.

Stefan sa att det kunde bli uppemot 20 grader här på söndag, men jag orkar inte kolla, utan tar dag för dag.
Varje gång jag går ut i köket, i badrummet eller ser min säng, njuter jag och känner sån tacksamhet till det hem jag skapat, samtidigt är jag så glad att Harald slapp se vilken misär de levde i. Det är helt galet vilken fantasivärld hon levde i, hon hade sagt till pappa Anders att det var Haralds röra!!!! Hur i h-e han skulle ordnat med den när han var sängliggande förstod ju A att det var omöjligt, men hon levde i sin bubbla, fantiserade och ljög om det ena en dag och motsade sej det nästa. Så egentligen förstår jag inte varför jag litade på att hon uppdaterade Anders.
Jag minns när de träffats och skulle flytta ihop, då hon skulle sälja sin lägenhet sa hon att hennes ex hade skitat ner och stökat till så mycket att de inte kunde ha visning. Nu har jag ju förstått att det var lögn!
När allt är över i sommar har hin ingen familj i oss, och hon har ingen annan familj heller. Hon har ingen kontakt med sina släktingar, ”de är döda för henne”, jag har aldrig hört annat och ingen vare sej släkt eller gammal vän med på bröllopet.
Kram
Så fin header där du är bland alla krokusar 🙂
De har ändrat något här så det blir stort radavstånd, det ser konstigt ut, och jag vet inte hur jag fixar till det.
Idag blir det Växjö och första semifinal mot Rögle, det är nog dumt att vara övermodig, det kan väl gå hur som helst, men hoppas så klart på 3 raka vinster och 5 hemma bir den avgörande matchen. Ja jag kan ju få drömma lite 🙂
Ha en fin dag,
kram