Naturrutan 8/5.


Till nu har 43 Älgar simmat över älven dessa två i dis och dimma.

Profilbild för Okänd

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

En tanke på “Naturrutan 8/5.”

  1. Men snö? Nu får han allt ge sej den där vädergubben!

    Ja, det verkar som om inget går som planerat för dej, den 13e hoppas det blir då och inga fler ombokningar.

    Det var tur för din fru som hade dej då som vägvisare!

    Jag har nog världens sämsta lokalsinne, det är mer vanligt att jag går vilse än att jag har koll på var jag är, inte bara i skogen, jag borde få en gps om halsen!

    Det tog flera år innan jag lärde mej vilken utgång som var vilken på Valbo Köpcentrum, och ändå bodde jag nära och hängde där en del.

    Jag läste om en uggleunge som hoppade runt på marken någonstans på sydvästra Öland, men det är ju så de gör när det blir för trångt i boet, sen klättrar de uppför stammen till någon gren. Rätt häftigt om man fick se något sådant. När vi gick fågelkurs kom vi till en campingplats, där hade precis ett ugglebo blåst ner, mamman hade lockat med sej 3 ungar och de gick på led till en annan tall, där de klättrade upp, de satt på varsin gren så vi fick fint tillfälle att se dem.

    Men stackars Milda och Zorro, man undrar vad som rör sej inom dem.

    Kram

Lämna en kommentar