Koll på Blodtrycket..

Sist jag var till min läkare på Akademiska Sjuhuset i Uppsala för att uppdatera min medicinering efter Stroken,så ville han att jag skulle mäta blodtrycket över tid,detta för att kolla om medicineringen behövde ändras..Detta gjorde att jag köpte en ”Blodtrycksmätare” och har gjort ett antal mätningar och kan konstatera att trycket varierar lite,men ligger tros detta på en rimlig nivå..

Efter att jag läst om de olika mätare som finns på marknaden så köpte jag en mätare på Apoteket…OMRON Blodtrycksmätare M3 Comfort 2020 den har funkat skitbra och är användarvänlig..Helnöjd med detta köp..Och kanske det bästa av allt.Medicineringen behöver inte ändras..Inte nu i alla fall.

Dagens fakta 14 Oktober.

Dagens namn

Stellan

Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2023: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 3999
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 14 Oktober

Betydelse Stellan

Kalender med temadagar 2024<>14 oktober
Räkmackans dag *..Världsdagen för synskadade *

Lokalt väder i Skutskär

+6° C Vind 0 m/s Mulet, men troligen uppehåll Känns som+6° Lufttryck 1008 hPa Daggpunkt+6° Fuktigh 99 % Sikt 18137 m Soluppgång 07:29 Solnedgång 17:41 Dagens längd 10 h 11 min.