Blev mat idag å..

Det blev den 3:je lådan med den fyllda kasslern jag lagade till för någon dag sen..Nu blev det med rotsaksgratäng och som tillbehör romansallad,tomater och lite stekt fjällskivling.Säger bara oj oj vilken höjdare,smakade förträffligt..9-8

Som lite grädde på moset ringde polarens fru på förmiddagen och sa att det fanns 2 st Stolta fjällskivlingar till,,som jag har hämtat hem nu,dom ligger nu på bänken kryddade och klara för stekpannan,,men först ska småkrypen om där finns några få en chans att krypa därifrån..

Stolt kan man vara..

Oki,nu var det inte mig själv jag menar,,utan jag hälsade på kamrater häromdagen och i trädgården så stod ett par stolta svampar.Jag fick ta dom om jag ville,,Klart jag ville.Nu har dom legat i ett dygn,så om det fanns några småkryp på/i dom så har dom fått en chans att ta sig därifrån..Fram med stekpannan,peppar o salt på svampen,rikligt med smör stekte sen med lamellsidan nedåt ett par minuter,vände sen och ett par minuter till på ovansidan..Gissa om det smakade…Jo jag lovar smakade jättegott..stolt-fjallskivling

Fick ett samtal nyss,det finns ett par till ”Stolta” att hämta,fixar det sen på Em,tack Inger.

Dagens fakta 8 September.

Dagens namn

Alma

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: 17
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 13597
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 8 September,
Alma är ett kvinnonamn som kan ha sitt ursprung i det latinska almus (femininformen alma) med betydelsen mild eller huld. Det kan också komma från det spanska ordet för själ – alma; eller från det ungerska ordet för äpple(Även Turkiska). Alma var ett namn som var populärt vid förra sekelskiftet och det är likadant nu. 31 december 2005 fanns det totalt 7 824 personer i Sverige med namnet Alma varav 4 464 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 545 flickor namnet, varav 370 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 8 september
Alma är även en av profeterna och skribenterna i Mormons Bok, och namnet förekommer därför ibland som mansnamn bland medlemmar av mormonkyrkan.

Hulda

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2015: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 1943
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 8 September,
Hulda är ett hebreiskt kvinnonamn hämtat från bibelns gamla testamente. Namnet kan härledas från en kvinnlig profet som omnämns i 2:a Kungaboken kap. 22:14 samt i 2:a Krönikeboken kapitel 34:22. Se Bibeln.
Enligt Wikipedia är Hulda är ett nordiskt kvinnonamn med betydelsen huld (god och vänlig). Det nådde sin popularitetstopp under 1880- och 1890-talet — en tid då förnamn med vikingaklang var uppskattade.
Namnet är nu år 2010 inte speciellt vanligt. De flesta bärarna är i 70-årsåldern eller äldre. Den 31 december 2005 fanns det totalt 2 748 personer i Sverige med namnet Hulda varav 1 099 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 26 flickor namnet, varav 4 fick det som tilltalsnamn. Namnsdag: 8 september, (1901-1992: 20 februari, 1993-2000: 21 februari).
9-8
Väder
Torsdag 8 september
08.00 Klart 12° N 2  (4) m/s
14.00 Klart 16° NO 2  (4) m/s
20.00 Klart 13° SO 2  (3) m/s
Uppgång   Nedgång
Soluppgång kl. 06:01
17 minuter senare än förra veckan
  Solnedgång kl. 19:32
22 minuter tidigare än förra veckan