Hemma nu efter en vecka i Sunnersta med härliga familjen..Kollade skafferiet,jo nog behövde jag fylla på,handling nästa steg..Funderade på vad jag ska hitta på för kulinariskt till middag..Hade ju den kokta skinkan i kylen,den tar jag och fixar en Cordon bleu på mitt vis,två skivor av skinkan med rökt skinka och ost imellan,,dubbelpanera och 15 min i ugnen 200*..Jag tänkte ha potatis till,men inte som vanligt,,jag skulle fixa potatisrosor.Skar potatis i tunna skivor med mandolinen,som jag sedan blandade med lie olivolja,salt,svartpeppar,timjan och riven ost..Tog fram min muffinsform,fyllde där med potatisgrejset..In i ugnen 200* i 40 min,efter 25 min satte jag in formen med köttet..Öppnade under tiden en flaska rött,,förberedde tallriken med lite tomat,,Aj potatisen fick nog 5 min för lång ugnstid,men smaken satt där,blev lite bea också..
Smakade jättebra ändå.
En låt med paret Thomas Maguire & Fhiona Ennis..Ett Irländskt par som är mycket Country…Hänger du kvar så följer fler goa Irländska artister..
Du är så innovativ när det kommer till matlagning – duktigt! 🙂
Det ser gott ut, potatis kan man variera på många sätt…men räckte det med 15 minuter i ugn för köttet? Eller var skinkan tillagad redan innan?
Det vinet har jag inte testat…kanske dags!
Ha en fin dag,
kram
Hoppas barnen som delade upp den skinkan jag hade, mellan sig, provar detta recept.
Kramis