Det var en lite kylig kväll på Nyströms gård,regnet hängde i luften,men det kom bara ett fåtal stänk.Platsen är perfekt för arrangemanget,bara att hoppas att folket kommer,de kommande dagarna,i morgon är det populäre Doug Seegers som underhåller.Idag var det brorsan Agne som öppnade musiserandet tillsammans med ett gäng kamrater..Sedan kom den lokala gruppen ”Some Folks” med lite bluesigare låtar..Roligast hade nog de dansande indianbarnen..
Kvällens outfitvinnare var nog denna lilla indiantös som charmade oss alla,,även tjejen som satt i sadeln på den otroligt lugna och fina hästen,gav lite extra countryfeeling.
Klicka på bilden ovan och lyssna på en i mitt tycke allra bästa låtar som Tom T Hall skrivit.Eric Brace & Peter Cooper framför”I Flew Over Our House Last Night” I bandet kan vi se två legendarer Duane Eddy på gitarr och Lloyd Green på steelgitarr..Låten finns i en svensk version,heter då ”Månen över Uppland”..Lyssna och njut.
Åh vad häftigt hade jag velat se ha en fin dag nu kram
Åhh så söt liten indianflicka 🙂
Det blev en mjukstart på festivalen, det börjar bli kyliga kvällar nu…men skönt regnet kom av sej iallafall.
Jag kunde inte lyssna….
Ha en fin sag,
Kram