Dagens namn
Teodor
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2016: Inte i topp 100
Antal män med namnet i Sverige: 5338
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 9 November,
Teodor eller Theodor (eng. Theodore) är ett mansnamn med grekiskt ursprung. Bildat av theos – ”gud” och doron – ”gåva”. Namnet betyder ”den store” på grekiska. Namnet var mycket vanligt i början av 1900-talet, och är nu 100 år senare åter på väg upp i frekvens. Bland de yngsta är det ett av de 75 vanligaste namnen. Stavningen utan h var tidigare den vanligaste, men numera förekommer den andra stavningen nästan lika ofta.31 december 2005 fanns det totalt 8 705 personer i Sverige med namnet Teodor eller Theodor,varav 2 632 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 458 pojkar något av namnen, varav 257 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 9 november (sedan 1901)Namnsdagen Theodor är en hyllning till en romersk martyr.
Teodora
Populäritet idag: Oförändrad 
Placering på namntoppen 2016: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 664
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 9 November,
Teodora eller Theodora är ett kvinnonamn med grekiskt ursprung och femininform av Teodor som är bildat av theos – ”gud” och doron – ”gåva”. Namnet har använts i Sverige sedan mitten av 1600-talet, men är mycket ovanligt. Sedan det kom med i almanackan 2001 har det dock ökat något. 31 december 2005 fanns det totalt 828 personer i Sverige med något av namnen,varav 338 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 10 flickor något av namnen, varav 7 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 9 november (sedan 2001).

LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR
+2 °C Vind 3,7 m/s Mulet, men troligen uppehåll
Känns som -2° Daggpunkt +1°
Fuktighet 95.8% Sikt 39 km
Soluppgång 07:35 Solnedgång 15:31
Dagens längd 7 h 56 min
Då skulle min bror ha sin namnsdag idag….
Vi har blåsigt och små regndroppar, men jag håller mej inne ändå…
Hoppas du har en fin dag,
Kram
Här har vi soligt och fint idag igen, men det var bara 11 grader i morse… Frös om fötterna när jag hängde tvätten på terrassen för solen har inte kommit runt hörnet än 🙂
Ha en braig dag!