Dagens namn
Ferdinand
- Antal män 2 046 st (177 tilltalsnamn)
- Namnsdag 3 april
Betydelse:
Mansnamnet Ferdinand är av forntyskt ursprung och sammansatt av ord som betyder fred och djärv. Eventuellt är betydelsen beskyddare. Namnet har använts i Sverige sedan 1600-talet.Namnet är inte vanligt som förstanamn. Sedan 1920-talet har trenden varit nedåtgående ända fram till de senaste åren.31 december 2005 fanns det totalt 2253 personer i Sverige med namnet,varav 144 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 50 pojkar namnet, varav 9 fick det som tilltalsnamn.
Nanna
- Antal kvinnor 2 482 st (933 tilltalsnamn)
- Antal män 3 st
- Namnsdag 3 april
Betydelse:
Kvinnonamnet Nanna är ett gammalt nordiskt namn, och betyder ”djärv” (egenskapen; ej djuret järv). I nordisk mytologi var Nanna namnet på Balders maka. Hon dog av sorg när Balder blev mördad. Nanna var den man tillbad när man kände förtröstan. Namnet var länge bortglömt och oanvänt, men började åter användas i början på 1800-talet. Det infördes i almanackan 1901. Nanna är ganska ovanligt idag och har varit det länge. De senaste åren har dockett tiotal flickor i varje årskull fått namnet som tilltalsnamn. 31 december 2005 fanns det totalt 2572 personer i Sverige med namnet Nannavarav 1303 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 39 flickor namnet, varav 8 fick det som tilltalsnamn. Namnsdag: 3 april, (1901-2000: 5 april).
Temadagar 2020<>3 April Kärlekens dag*
LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR
+0 °C Vind 5,5 m/s Mulet och något snö Känns som -5° Daggpunkt 0° Fuktighet 97.6% Sikt 4 km Soluppgång 06:06 Solnedgång 19:41 Dagens längd 13 h 35 min Observationstid 3/04 05:00.

Önskar dig God Natt!
Sov så gott!
Kram & Pöösszz
Ferdinand! Kommer i håg sången of Tjuren Ferdinand, som
ville sitta under ett träd och lukta på blommorna.
16 soliga grader i norra Virginia. Tur nog kan jag gå på mitt
däck i solen – annars ska man ju hålla sej inomhus för att
inte sprida Coronan. Det blir långrandigt. Tur att jag har
barnbarnet här OCH DATORN! Ha dä bra!
Ja denna Corona ställer till det,det är telefon som gäller för att hålla kontakt med vänner,jag är mest inne,sysslar med släktforskning.Nu har solen ätit upp snön som kom i natt +10,8 just nu..Haé Kram.
Mors! 10.9 och solen kommer fram lite då och då.
Ha en bra dag!
Kram!
Men? Vad sjutton är det där vita för nåt? 😉
Ha en bra start på helgen!