Lite fakta om Bo-1..Detta bo har observerats med en webbkamera sedan 2013.Tack vare våra donatorer har vi kunnat uppdatera webbkameran under denna tid.Kameran sitter ca 1 meter från boet.Boet är beläget i ett område med stormskador,där endast de stormtåliga träden står kvar.
Nu har jag bevakat boet en lång stund,och det blev skiftbyte gällande ruvningen,då såg jag en tydlig ringmärkning på mamma gjuse,,när jag kollade tillbaka på förra årets bilder,så såg jag att det är samma par nu som då.Kul.


Toppen att kunna sätta en webbkamera där och följa örnparet med sina ungar. Kul att det är samma par som förra året. Vi har ett måspar här som kommer tillbaka varje vår och fixar sitt bo på ett garagetak (plåttak) väldigt utsatts å jag tror ingen överlevde förra året
Ha det bra
Hälsning
Malin