Melodi nr 5 med det Norska Dansbandet PK & Dansefolket.Nu blir det sång på norska,melodin ”Rein Magi”.Låten är skriven av bandets sångare Per Kristian «PK» Støbakk.
Melodi nr 5 med det Norska Dansbandet PK & Dansefolket.Nu blir det sång på norska,melodin ”Rein Magi”.Låten är skriven av bandets sångare Per Kristian «PK» Støbakk.
Inget jag känner igen, kändes annorlunda att höra Norsk text.
Ha en fin lördag,
kram
Ren magi. Trevligt att höra ett annat nordiskt språk. För lite av detta i mycket media.
Trevlig helg!
God kväll Hebbe, om 40 minuter 24.00.
Skogshem och Wiik, ligger ca 2 km från Villa Lovik. Men om man går efter strandvägen mycket kortare.
Villa Lovik ligger väldigt nära ett statligt konferenshotell. Bara ca 60, 70 m bort. Damen i receptionen berättade det efter min fråga. Vidare berättade hon att på båda sidorna om Villa Lovik ligger många konferenshotell efter stranden. Spännande tyckte jag. Alltid lär man sig något nytt. Lidingö är ett område jag inte känner så väl.
Dansmusik vet jag inte så mycket om. Jag kan inte säga jag gillar det så mycket heller. Jag gillar inte takten i dansmusik. För hurtigt för mig 😀
God natt!
Tack för musiken!
Nattis!