Dagens namn
Kerstin
Hur många heter Kerstin?
- Antal kvinnor som heter Kerstin 80 904 st (48 868 tilltalsnamn)
- Antal män som heter Kerstin 3 st
- Namnsdag Kerstin 24 juli
Vad betyder Kerstin?
Kerstin är ett kvinnonamn och en gammal svensk form av det latinska namnet Kristina, egentligen Christiania, som betyder den kristna. Namnet har i olika stavningsvarianter (Kirstin, Kierstin, Kersti etc.) och har använts i Sverige sedan 1500-talet. Äldsta belägg i Sverige, år 1535. Det var mycket vanligt bland de nyfödda från 1930-talet fram till 1950-talet och därför ganska ovanligt som tilltalsnamn bland de yngre idag. I klassresekvarteren Landala och Guldheden i Göteborg fick namnet dock en uppsving under 80-talet i samband med framväxten av en nymodern kvinnorörelse inspirerad av vår första riksdagskvinna – den s k Hesselgren-effekten.31 december 2005 fanns det totalt 94 772 personer i Sverige med namnet,varav 62 716 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 290 flickor namnet, varav 29 fick det som tilltalsnamn.
Kristina
Hur många heter Kristina?
- Antal kvinnor som heter Kristina 166 116 st (26 717 tilltalsnamn)
- Antal män som heter Kristina 14 st
- Namnsdag Kristina 24 juli
- Andra stavningar Christina
- Vanliga smeknamn Kina
Vad betyder Kristina?
Kristina eller Christina är ett kvinnonamn, feminin form av Kristian och namn på flera svenska drottningar. Kristina betyder ”den kristna” och beskyddaren. Se även Kristin.Namnet var som populärast på 1940- och 1950-talet men är fortfarande ett relativt vanligt namn
Kalender med temadagar 2022<>24 Juli
Internationella BDSM-dagen *,,Drive-thru dagen *
LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR
+13° C Vind 0 m/s Mulet, men troligen uppehåll Känns som+12° Daggpunkt+12° Fuktighet 96 % Sikt 38675 m Soluppgång 04:06 Solnedgång 21:45 Dagens längd 17 h 39 min.

Blandning av sol och moln här idag. Vi får se vad det blir.
Skön söndag!
Go förmiddag!
30,1 i solen!
Ha en bra dag!
Kram!
Oj, jag har båda namnen i min närhet. Lite osäker prognos här idag, men ännu så länge ser jag solen.
Ja många av dessa stora husbilar & husvagnar körs kanske 100 mil om året så det känns ju inte som det är erfarna förare. Och vad sjutton ska de in på småvägar bland stugor och skog att göra? Jag har ju absolut ingenting emot de, men lär er hantera era åbäken.
Ha en toppendag,
Kram