Dagens namn
Åke
Namnbetydelse Åke
Åke [Annichio]är ett mansnamn av gammalt nordiskt ursprung och anses vara en diminutivform av ett ord som betydde anfader. Namnet skulle alltså kunna uttolkas som lillefar eller liknande.Namnet har använts länge i Sverige, speciellt i de södra delarna, och hör till de namn som omnämns på runstenar. Det var ett relativt vanligt namn i Götaland på 1500-talet. Under det senaste seklet hade det sin populäraste period 1925 – 1945. 31 december 2008 fanns det totalt 90879 personer i Sverige med namnet,varav 20127 med det som tilltalsnamn.År 2008 fick 22 pojkar namnet Åke som tilltalsnamn. Namnet används vid bokstavering för bokstaven å.
Kalender med temadagar 2026<>8 maj
Hågkomst och försoning för de som omkom under andra världskriget * Grillens dag..Internationella vikingadagen *
Röda Korsets dag *
Lokalt väder i Skutskär
-3° C Vind 0 m/s Klart och uppehållsväder Känns som-3° Lufttryck 1024 hPa Daggpunkt-3° Fuktigh 96 % Sikt 50000 m Soluppgång 04:26 Solnedgång 21:08 Dagens längd 16 h 41 min.

Vi var fem syskon, nu är det bara jag och syrran kvar, jag hade bäst kontakt med mina bröder, födda 15 och 14 år före jag kom till världen, de var nog någon av de som gav mej namnet Dockan, som jag fick heta långt upp i tonåren, det kanske är så att bröder tar mest hand om yngsta syrran? Jag saknar båda mina bröder jättemycket.
Kram