I Will Always Love You är en sång som Dolly Parton ursprungligen skrev och spelade in, och släppte på singel den 6 juni 1974, och hon gjorde en nyinspelning släppt på singel den 23 juli 1982. Den 23 oktober 1992 släppte Whitney Houston en singel med en cover på den, till filmen Bodyguard. Den blev en hit och ännu mer framgångsrik än Dolly Partons version.
Den låten är verkligen superfin! 🙂
Japp nu funkar det .
Ja det var en rejäl korv m bröd!
nattis
Alltid kul med din musik.
Just denna låt har jag hört förut, men du vidgar ändå mina vyer.
Ha de!
Så där ja, den var riktigt fin på denna inspelning.
Jag har varit ute vid havet i svinkalla vindar.
Kram
Videon går inte att spela!
Det går inte att öppna videon, ”den här videon har tagits bort av innehållsleverantören”
Att Whitneys version blev mer populär var nog för att det var en så romantisk film och alla såg den. Kevin Costner var ju omåttligt populär också. Man behöver ju inte gilla Dolly men man får väl ändå beundra hennes arbete.
Det är konstigt att jag inte hittar vikten på schnitzlar på värdshuset, jag har för mej att de stod på menyn tidigare, men kanske minns fel.
Ha en fin dag,
kram