Dagens namn
Arne
- Antal män 56 365 st (11 306 tilltalsnamn)
- Antal kvinnor 3 st
- Namnsdag 4 augusti
Betydelse:
Arne är ett nordiskt mansnamn som innehåller en tysk ordstam arn- ”örn”. Äldsta belägget i Sverige är en runinskrift från 1000-talet på en sten vid Nora sjö, Södermanland: Ingemar och Arne läto resa denna sten och göra bro efter Stenkel, sin son. Gud hjälpe hans ande. Arne är sedan gamla tider ett vanligt namn i västra och norra Sverige, men även i Finland. Under senare delen av 1900-talet har populariteten avtagit något. Den 31 december 2005 fanns det totalt 74 863 personer i Sverige med namnet Arne, varav 19 696 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 182 pojkar namnet, varav 1 fick det som tilltalsnamn.
Arnold
- Antal män 4 785 st (652 tilltalsnamn)
- Namnsdag 4 augusti
Betydelse:
Mansnamnet Arnold är ett forntyskt namn sammansatt av orden för ”örn” och ”ledare, härskare”.Namnet har alltid varit relativt ovanligt i Sverige, under 1990-talet fick endast 11 pojkar namnet som tilltalsnamn. Den 31 december 2005 fanns det totalt 6 761 personer i Sverige med namnet Arnold, varav 999 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 41 pojkar namnet, varav 2 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 4 augusti, (1901?1992: 7 augusti).
Kalender med temadagar 2021<>4 Augusti
Alla systrars dag *
LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR
+15 °C Vind 3,3 m/s Halvklart och uppehåll Känns som+14° Fuktighet 63.7% Soluppgång 04:33 Solnedgång 21:18 Dagens längd16 h 45 min.

Arne hette min sons pappa men han dog i cancer för 10 år sedan endast 67 år gammal. Jag ser att det finns en del Arnold ändå men det är ett ovanligt namn.
Ha det bra
kram
Go förmiddag!
22.8 i solen!
Ha en bra dag!
Kram!
Alla systrars dag idag, då passar det ju bra att jag ska till syrran på eftermiddagsfika, sen kanske tända ett ljus på piren för min andra syster vars aska spreds i havet utanför hamnen.
Loke har nog ärvt sinnet för att fota objekten på ett estetiskt vis av farfar.
Ja, nu är det svalare här också och antal semesterfirare börjar avta, även om det är många kvar än.
Det bukar vara mycket tyskar här i augusti, men de kommer nog inte i samma mängd som tidigare år.
ha en fin dag,
kram
Min dag idag alltså 😀
Ha det gott!