Surfade runt på You Tube,jag har nu fastnat lite på artister från Sydafrika,har ju sedan tidigare ett par favoriter Theuns Jordaan,som sorgligt nog avled 17 nov i år, och Juanita du Plessis..Jag fortsatte mitt surfande på tuben hittade flera duktiga artister från Sydafrika.Här en duett med Steve Hofmeyr och Demi Lee Moore,två fantastiska röster som framför Waylon Jennings ”Amanda” med den äran.
Känner att jag måste ha med en lugn vacker melodi,med Theuns och Juanita,där dom sjunger på sitt modersmål Afrikaans..Titeln på melodin ”Vindens Barn”.
Ja, det är tråkigt att sonen inte kommer, syrran & A ordnar födelsedagskalas för mej i morgon så det är lite ledsamt. Martin kommer inte heller, vi ses på tisdag om det går som vi planerat
Kram
Tack för musiken!
Här har det varit kallt hela dagen .
Kram!
Du hittar mycket fint på tuben, att leta musik är jag dålig på.
Kram