Dagens namn
Alexander
Hur många heter Alexander?
- Antal män som heter Alexander 85 187 st (38 504 tilltalsnamn)
- Antal kvinnor som heter Alexander 111 st (42 tilltalsnamn)
- Namnsdag Alexander 12 december
- Vanliga smeknamn Alexander Alex
Vad betyder Alexander?
Alexander är ett manligt förnamn av grekiskt ursprung (Aléxandros), bildat av två ord som betyder ”försvara” och ”människa”, det vill säga människornas försvarare. Namnet Alexander kan också betyda konung/härskare, man brukar säga att Alexander är härskaren över världen. Namnsdagen är 12 december tillsammans med Alexís. Alexandros är det grekiska namnet för Alexander. Folk från mellanöstern brukar skriva Iskander alt Eskander eller Aleskander. Eftersom X inte finns i arabiskan t ex den Egyptiska staden Alexandria som på arabiska är Aleskanderiya.
Alexis
Hur många heter Alexis?
- Antal män som heter Alexis 2 105 st (646 tilltalsnamn)
- Antal kvinnor som heter Alexis 438 st (213 tilltalsnamn)
- Namnsdag Alexis12 december
Vad betyder Alexis?
Alexis är ett könsneutralt namn i Sverige men de flesta som bär det är män. Latinsk form av grekiska Alèxios med betydelsen ”försvarare”. Alexis är ett ovanligt namn, såväl bland de yngsta som i de äldre generationerna.
Sveriges mest kända Alexis borde vara rapartisten Petter Alexis Askergren.
Kalender med temadagar 2021<>12 December
Julstjärnans dag *Tredje advent
Internationella dagen för neutralitet *
Internationella dagen för universell sjukförsäkring för alla *
LOKALT VÄDER I UPPSALA
-1 °C Vind 1,0 m/s Molnigt, men troligen uppehåll Känns som-1° Lufttryck 1018 Daggpunkt-1° Fuktighet 100% Sikt 4 km Soluppgång 08:41 Solnedgång 14:44 Dagens längd6 h 3 min.

Lammfile´ det var en riktig lyxmiddag minsann, men baconmajonnäs låter spännande, hade kocken gjort den själv? Och i så fall, hur?
Jag håller tummarna för skidåkarna tillsammans med dej,
Kram
Kämpigt att köra i snöslask, men du kom fram och har en skön helg nu men god mat och dryck, hur passade vinet till lammet?
Hörde jag rätt att det gick bra för skidåkarna? Sen jag tappade min hörapparat för några veckor sedan hänger jag inte med så bra på vad som sägs på radio i bilen.
Ha en fin fortsättning på dagen,
kram
Tredje advent tänker jag fira, fast det blir nog inte med glögg och peppisar… 🙂
Ha en fin tredje advent!