Blev lite grillat idag.

Lite grillsugen blev jag idag,,kollade i skåpet,vad där erbjöds,,där fanns en sparad stekt kotlett,benfri,lite grönt och en gnutta svampsås..Oki det kan bli något.Jag startade med att skala och koka ett par potatisar ca 10 min,skar lite slantar av brockolistammen,skar även lite tunna ringar av en röd snackpaprika..Potatisen fick sen kallna..Startade grillen,penslade med lite olja och lade på potatis,brockoli,paprikan och kotletten..På tallriken sen blev det tomat,gurka och svampsås..Dagen till ära så blev det ett glas rött också,tänkte vad ska jag ha för anledning till det då,har ju inget att fira idag,ingen Petronella eller Pernilla i min krets..Men då kom lilla syster yster in i bilden,hon och guben firar ju 32 årig bröllop idag,,,Oki jag grattar också,Haé Skål.5.31

Kustnära intryck..

Tog en liten tur ner till platsen där Bodaån rinner ut i Bottenviken,Bodaån som är en del av Dalälven..Ser att det inte är några badgäster på Kläckgrund,kan bero på att det drog in en lite kylig vind från nordost.Kläcken

När jag körde därifrån mötte jag en bil,med ett känt ansikte bakom ratten,så jag vände om och körde efter..Jo men visst hade jag sett rätt,det var en gammal arbetskamrat som jag inte träffat på många år.(kanske10-15)..Vi hade ju en hel del att prata om,både gammalt och nytt.Ett par koppar kaffe sitter ju inte fel,,vi är ju båda sen många år Gevaliasnubbar. Måste säga att här har Kent ett litet eget paradis med tillgång till Bodaån,,Dalälven och hela Bottenviken..Tack Kent för en trevlig stund.Kent vid Stugan

Dagens fakta 31 Maj.

Dagens namn

Petronella

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 2087
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 31 Maj,
Kvinnonamnet Petronella kommer, liksom Pernilla, från det romerska släktnamnet Peronius. Namnet finns dokumenterat i Skåne redan på 1100-talet med stavningen Petronilla. Aposteln Paulus lär ha haft en dotter med namnet och det fanns i den svenska almanackan på nuvarande plats fram till 1901, då det togs bort för att det ansågs gammalmodigt. Namnet blev populärt igen från 1950-talet och några decennier framåt, och 1986 återinfördes det igen men till en början inte på det ursprungliga datumet.31 december 2005 fanns totalt 1899 personer i Sverige med namnetvarav 681 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 55 flickor namnet, varav 11 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 31 maj, (1986-1992: 7 mars, 1993-2000: 9 juni).

Pernilla

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 18397
Antal män med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 31 Maj,
Kvinnonamnet Pernilla kommer från det romerska släktnamnet Peronius. En äldre variant är Petronella. Namnet har använts i Sverige sedan 1500-talet. Pernilla hade en popularitetstopp i början på 1970-talet då det hade en plats bland de 25 vanligaste namnen. 31 december 2005 fanns totalt 18 204 personer i Sverige med namnet Pernilla, varav 13 102 med det som tilltalsnamn. År 2002 fick 88 flickor namnet, varav 14 fick det som tilltalsnamn. Namnsdag: 31 maj, (1986-2000: 1 augusti).
Pernilla betyder klippa, alltså trofast och pålitlig, precis som Jesus lärljunge Petrus var.
Smeknamn: pernillis pullan pillan pella nillan pöjdi pödji lilla P Pelina Vanilla canilla pille pillerilla pettan pill pillski pernillarn Pärtan Pellan.
5.31

LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR

 
Klart och uppehållsväder

+5 °C   Vind 0,0 m/s   Klart och uppehållsväder

Känns som   +5°   Daggpunkt   +4°
Fuktighet   93.9%   Sikt   50 km
Soluppgång   03:35
Solnedgång   22:01
Dagens längd   18 h 26 min
Observationstid   31/05 05:00

Fågelkoll-1- 30/5

Det verkar vara sovmorgon i både Örnboet och Storkboet.Mamma stork och ungarna sover djupt,inte den minsta rörelse där..Örnungen däremot sover lite oroligare där den ligger ensam i boet,Jag hör att mamma örn sitter lite högre upp i tallen och har koll.Stork-Örn 30-5

Mamma gjuse hon är igång med sina bobestyr,hon plockar med pinnarna och lägger dom på plats,ibland är hon riktigt nöjd,ibland inte då bär hon dom fram och tillbaka.Men till slut är hon nöjd,och kan efter att ha rullat lite på äggen,lägga sig till ro.Fiskgjuse 30-5

Dagens fakta 30 Maj.

Dagens namn

Vera

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: 22
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 13641
Antal män med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 30 Maj,
Vera är ett mycket klassiskt och vanligt ryskt kvinnonamn, som betyder ”tro”. I Sverige kommer dock ursprunget från latinets ”Veritas” som betyder sanning.
Ryska Vera är en direktöversättning av det grekiska namnet Pistis. Hon var den äldsta av de tre systrarna Vera, Nadezjda och Ljubov (som betyder tro, hopp och kärlek) som led martyrdöden i början av etthundratalet i sin moder Sofias åsyn. De tre namnen har en i mycket gemensam historia i Ryssland. De blev först populära på sjuttonhundratalet i högre kretsar. Vera var mycket vanligt i början av förra seklet, men populariteten har dalat på senare tid. Allt enligt ryska Wikipedia. Namnet har använts i Sverige sedan mitten av 1800-talet och blev populärt på 1910-talet 1910- och 1920-talet. Det har också de senaste 10 åren visat en kraftigt ökning. Det fanns 31 december 2005 totalt 10 463 personer i Sverige med förnamnet Vera, varav 6 905 hade det som tilltalsnamn. År 2002 fick 244 flickor namnet, varav 149 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 30 maj (Sedan 2001. Dessförinnan 1986-2000 på 8 december).

Veronika

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 3948
Antal män med namnet i Sverige: 1
Namnsdag: 30 Maj,
Veronika är ett latinskt namn med grekiskt ursprung , som betyder den segerbringande.
Veronika brukar man också kalla kvinnan som torkade Jesu ansikte, att det avbildades på hennes duk och duken finns fortfarande kvar i Italien, Manopello.
Det finns även en blomma som har fått namnet Veronika. Men numera stavas namnet med ”c”, men namn med ”k” är vanliga med.
5.30

LOKALT VÄDER I UPPSALA

 
Klart och uppehållsväder

+16 °C   Vind 3,6 m/s   Klart och uppehållsväder

Känns som   +14°   Lufttryck   1024 hPa
Daggpunkt   +5°   Fuktighet   48%
Sikt   10 km
Soluppgång   03:43
Solnedgång   21:51
Dagens längd   18 h 8 min
Observationstid
30/05 05:50

Fågelkoll 29/5.

I Fiskgjuseboet,,, flyter dagarna på ganska lika,,växelvis ruvning av båda individerna,,jag tycker mig se att pappa gjuse är lite mer omständig,, innan han kommer till ro på äggen,,märktes ganska tydligt i skiftbytet nyss..Tydligen är det så att eftersom inget av äggen ännu är kläckta så turas dom om att ruva,,så att partnern kan flyga iväg och få i sig lite ätbart,,sedan när ungarna är framme då kommer det säkert att dukas upp med en fiskbuffé i boet..Fiskgjuse 29-5

Tisdag 29/5 i Uppsala.

Sitter nu på sonens balkong med laptopen,kollar vad Havsörnen har för sig där borta i Estland.Ser att ungen sitter ensam i boet,kanske mamma är ute och fiskar,nä hon satt högre upp i trädet,när ungen pep så kom hon nerflygande och började mata ungen.Ser att den lille har växt till sig rejält,så pass att han försöker äta själv,lite får han i sig.Havsörn 29-5

Som jag sitter där såå hör jag ett motorljud ganska högt,,tänker att värst vad den ”Gasar”.Tog en bild mot innergården..P1100793

Oups,vad skådar mitt öga,jo det som mitt öra hör,,en Skylift,som stiger mot skyn..P1100794

Detta blir underhåll(ning) på hög nivå.P1100795

 

Dagens fakta 29 Maj.

Dagens namn

Yvonne

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 34934
Antal män med namnet i Sverige: 4
Namnsdag: 29 Maj,
Yvonne är ett kvinnonamn med franskt ursprung. Yvonne betyder ”bågskytt med idegransbåge” och är en feminin form av mansnamnet Yvon, som i sin tur är en böjningsform av Yves som har tyskt eller keltiskt ursprung (Iwa ”idegran”) och är besläktat med vårt Ivar, eller är en fornfransk form av Johannes. Namnet började användas i Sverige i slutet av 1800-talet och ökade under första halvan av 1900-talet för att få en topp på 1940- och 1950-talen. Det fanns den 31 december 2005 totalt 36 653 personer i Sverige med förnamnet Yvonne, varav 16 905 hade det som tilltalsnamn. År 2003 fick 72 flickor namnet, varav 2 fick det som tilltalsnamn. Namnsdag: 29 maj (Sedan 2001. Tidigare 1986-1992 på 11 februari och 1993-2000 på 24 maj).

Jeanette

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 16638
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 29 Maj,
Jeanette är ett kvinnonamn med betydelsen lilla Jeanne, alltså en diminutiv form av Jeanne, som är en fransk form av Johanna som i sin tur har grekiskt ursprung. Jeanette betyder, precis som Johanna, ”Gud har förbarmat sig”. Nettan & Nette är ett vanligt smeknamn för smeknamnet Jeanette, som har använts i Sverige sedan 1680-talet.Namnet var populärt under 1960-talet och 1970-talet, men ovanligt bland de yngre idag. 31 december 2005 fanns det totalt 16 544 personer i Sverige med namnet,varav 9 953 med det som tilltalsnamn.År 2003 fick 74 flickor namnet, varav 3 fick det som tilltalsnamn.Namnsdag: 29 maj (sedan 1993, 1986-1992: 21 juli).
5.29

LOKALT VÄDER I UPPSALA

 
Klart och uppehållsväder

+8 °C   Vind 0,0 m/s   Klart och uppehållsväder

Känns som   +8°   Lufttryck   1027 hPa
Daggpunkt   +5°   Fuktighet   78.6%
Sikt   45 km
Soluppgång   03:45
Solnedgång   21:49
Dagens längd   18 h 4 min
Observationstid
29/05 06:00

Dagens fakta 28 Maj.

Dagens namn

Ingeborg

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 24765
Antal män med namnet i Sverige: 2
Namnsdag: 28 Maj,
Kvinnonamnet Ingeborg är ett gammalt nordiskt namn som betyder ”under Ings beskydd”, där Ing är namnet på en fornnordisk gud. Samma Ing förekommer också i namn som Inga, Ingrid, Inge, Ingvar, Ingemar, Ingemund, Ingvald och Ingolf. Birger jarls första hustru hette Ingeborg. På 1600- och 1700-talen förekom namnet ofta i formen Ingebor.
Namnet har stadigt sjunkit i popularitet i Sverige under andra halvan av 1900-talet. Det är numera endast några enstaka flickor varje år som får namnet som tilltalsnamn/förstanamn. Den 31 december 2005 fanns det totalt 40 880 personer folkbokförda i Sverige med namnet Ingeborg, varav 4 066 med det som tilltalsnamn/förstanamn. År 2003 fick 92 flickor namnet, varav 1 fick det som tilltalsnamn/förstanamn.

Borghild

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 309
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 28 Maj,
Kvinnonamnet Borghild är ett norskt namn som är sammansatt av ordledetborg som betyder ”skydd, beskydd” och hild som betyder ”kamp, strid”.Namnet är ovanligt i Sverige. I Norge är namnet vanligare. Den 31 december 2005 fanns det totalt 585 personer i Sverige med namnet, varav 222 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 1 flicka namnet, men inte som tilltalsnamn.Namnsdag: 28 maj, (198–1992: 19 oktober).
5.28

LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR

 
Klart och uppehållsväder

+4 °C   Vind 0,0 m/s   Klart och uppehållsväder

Känns som   +4°   Daggpunkt   +2°
Fuktighet   89.3%   Sikt   50 km
Soluppgång   03:40
Solnedgång   21:55
Dagens längd   18 h 15 min
Observationstid   28/05 05:00

Dagens fakta 27 Maj.

Dagens namn

Beda

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 478
Antal män med namnet i Sverige: 4
Namnsdag: 27 Maj,
Kvinnonamnet Beda är ursprungligen ett engelskt mansnamn med något osäker betydelse. Enligt vissa tolkningar är betydelsen ”bedjaren”. Den medeltida engelske benediktinermunken Beda Venerabilis författade ett verk om det anglosaxiska folkets historia.Beda var ganska vanligt som förnamn runt år 1900 men har varit mycket ovanligt sedan dess. Det är endast en handfull flickor i varje årskull som får det som förnamn. Den 31 december 2005 fanns det totalt 639 personer i Sverige med namnet, varav 289 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 10 flickor namnet, varav 3 fick det som tilltalsnamn.

Blenda

Populäritet idag: Oförändrad trend oförändrad
Placering på namntoppen 2017: Inte i topp 100
Antal kvinnor med namnet i Sverige: 536
Antal män med namnet i Sverige: 0
Namnsdag: 27 Maj,
Kvinnonamnet Blenda är ett gammalt svenskt namn. Namnet har en något oklar betydelse. En vanlig förklaring är att det skulle betyda den ”förbländande” eller ”den bländande sköna” men det har också föreslagits att det skulle kunna vara kopplat till sockennamnet Blädinge eller komma från det isländska ordet för listig.
En sägen (tillkomst omtvistad!) berättar om kvinnan Blenda i Värend som lyckades besegra den danska fiendehären. Männen i Värend var på krigståg i Norge när danskarna anföll. Värends kvinnor bjöd in danskarna på gästabud och när dessa var berusade blev de nedstuckna och dödade. Som tack fick Värends kvinnor lika arvsrätt som männen.
5.27

LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR

 
Klart och uppehållsväder

+8 °C   Vind 1,7 m/s   Klart och uppehållsväder

Känns som   +6°   Daggpunkt   +6°
Fuktighet   88.4%   Sikt   50 km
Soluppgång   03:42
Solnedgång   21:53
Dagens längd   18 h 11 min
Observationstid
27/05 05:00

Blev mat idag å.

Tog framsiste lövbiffen ur frysen,fräste på den hastigt i stekpannan,lite pommes i ugnen.Fixade till en svampsås,hade litegrönsallad i kylen,som jag hottade upp med lite saltgurka..Tabbe,,hade lite mozzarellaost i salladen sin tidigare,blev ingen bra kombo med saltgurkan,,så mozarellan plockades bort..Konstaterade att idag är det ”Morsdagsafton” så det blev rött i glaset..5.26

Fågelwebben..

Det var skiftbyte tidigt i morse,pappa gjuse kom och mamma gjuse flög iväg,möjligen för att få tag på något ätbart..Pappa kollade runt,städade lite innan han lade sig på äggen.

Fiskgjuse 26-5

Havsörnen verkar vara i färd med morgontoaletten,både mor och unge putsade sina fjädrar..Mamman med lite dåligt bordsskick,stog med båda benen mitt i maten..

Havsörn 26-5

Storkmamman petade och plockade intensivt i boet runt ungarna..Alla verkade vara nöjda och belåtna.

Stork 26-5