Marty Robbins, född Martin David Robinson den 26 september 1925 i Glendale i Arizona, död 8 december 1982 i Nashville i Tennessee, var en amerikansk countrysångare, multi-instrumentalist och racerförare. Robbins var en av USA:s största countrysångare under sin tid.
Jo jag tycker om Marty Robbins,men han slår inte mina favoriter..Waylon Jennings,,Charley Pride och Merle Haggard..Det är få som har bättre röst än Marty,,Lyssna på El Paso från 1978..
Martys son Ronny har en röst och ett sätt att sjunga som är väldigt likt sin fars.Här sonen Ronnys version av samma låt. El Paso.
Min favolåt med Marty är Devil Woman den kom 1962
Du smaken är som baken!!
Kram!
Jag tyckte bäst om Marty Robbins med Devil Woman
Vilken härlig lördagsmorgon du gav mej, Hebbe!
Tack så innerligt och en jättekram! – Visste inte att Martins son
också sjunger; gillar hans röst.
Håller med dej betr. ”Devil woman”.
Blygrå himmel här. Trump flög till sin ”bubbla” i Florida i går
så han kan spela lite golf efter några ansträngande veckor. 🙂
Deil Woman,det var den första låten jag höde med Marty,på en Lp med flera artister,året var 1966.Även Waylon Jennings var med på skivan..Jag har haft en fin vinterdag sol och +6,8 grader just nu..Haé Bra Kram.
Vilken härlig hälsning hon får allas vår Ruth, denna fantastiska dam i sina bästa år! Kram
Kram tillbaka, Veiken!