Har aldrig hört detta uttalas tidigare,men sonen hade namnet med sig hem från Israel..Skordalia är en röra med Grekiskt ursprung,deras svar på den Franska Aiolin..Den passar bra till det mesta fisk eller kött.Den kan även serveras till en bit bröd..Den är godast nylagad och ljummen.

Nattis!
Så skönt med däckhotell, och att de är på plats så man slipper släpa med de när det är dags för byte.
Det finns inget här i närheten så mina däck tar plats i förrådet. Men jag funderar på att hoppa över bytet i år, jag kör ju så lite och förra året var det ju knappt vinter här.
Kram
Vitt bröd att doppa, mums! Det är så bra att man kan variera med olika kryddor i dessa röror, mynta eller citron/honung är något jag brukar variera med.
Tyvärr protesterar min mage mot vitt bröd, men man kan ju trotsa nå´n gång.
Kram
Aha, Jag vet inte om jag har sett Elsa tidigare, i så fall har jag inte lagt märke till henne.
Usch, svartis är bedräglig, var försiktig även när du går till bilen, inte bara när du kör.
INGEN når upp till Fats när den gäller den låten, så de så!
kram
Tack för receptet!
Svar..Dom borde ju kunna texten 🙂
Ha en bra dag!
Kram!
Spännande!
kram