Dagens fakta 18 November.


Dagens namn

Lillemor

Hur många heter Lillemor?

  • Antal kvinnor som heter Lillemor 9 969 st (4 594 tilltalsnamn)
  • Namnsdag Lillemor 18 november

Vad betyder Lillemor?

Kvinnonamnet Lillemor är ett från början norskt namn som betyder just ”Lilla mor”. Namnet var som mest populärt på 1930- och 1940-talet.

Moa

Hur många heter Moa?

  • Antal kvinnor som heter Moa 18 607 st (15 546 tilltalsnamn)
  • Antal män som heter Moa 5 st
  • Namnsdag Moa 18 november

Vad betyder Moa?

Moa är en av 90-talets största moderaketer. Toppen nåddes i slutet av 1990-talet då Moa blev ett av de tio vanligaste förnamnen bland nyfödda. För 30 år sedan fanns det bara 66 personer, unga som gamla, som hette Moa. År 2010 fanns det 15 265 kvinnor med förnamnet Moa samt 1 man.Namnet har fått spridning genom författarinnan Moa Martinson (född Helga Maria Schwarz 1890).Betyder Mor då det är ett smeknamn från Lillemor från början.Moa betyder också ”Här finns det vatten!” på kubansk urbefolknings-språk.

Temadag 18 november 

 Benbuljongens dag, Adoptionernas Dag & Europeiska antibiotikadagen

LOKALT VÄDER I SKUTSKÄR

-1° C Vind 1 m/s Mulet, men troligen uppehåll Lufttryck 1021 hPa Sikt 30106 m Soluppgång 07:58 Solnedgång 15:11 Dagens längd 7 h 12 min.

Författare: farfar hebbe

Pensionär som tycker om att resa,fotografera och lyssna på Country musik..Född i Södra Lappland för en herrans massa år sen.

2 reaktioner till “Dagens fakta 18 November.”

  1. Mjölk är för kalvar och småbarn, brukar man ju säga, *fniss.
    Visst är det sorgligt med Börje Samling, vilken kämpe. Det är en fruktansvärd sjukdom som kan drabba vem som helst oavsett hur man levt sitt liv. Det fanns väl knappt någon som tårarna inte rann på.
    Han var ju en av tidernas bästa hockeyspelare, och ska självklart hyllas, men blev det inte lite extra mycket p.g.a hans sjukdom?
    Kram

  2. Ja Moa är ett vanligt namn numer, det är flera i min bekantskap som heter det. Lillemor var min kollega på gatukontoret.
    Här tittar solen fram mellan svarta moln.
    Han fin dag,
    Kram

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: